7 miesięcy temu

Czysta energia, czyli całoroczna pielęgnacja paneli fotowoltaicznych

Czas czytania: 2 minuty

Panele fotowoltaiczne są narażone na zanieczyszczenia niemal przez cały czas. Złe warunki atmosferyczne, zalegające jesienne liście, śnieg, czy nieczystości pozostawione przez ptaki, to tylko kilka z czynników, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie modułów fotowoltaicznych. Aby utrzymać ich sprawność i prawidłowe działanie, należy o nie jak najlepiej dbać. Jak natomiast robić to w bezpieczny i skuteczny sposób? Przychodzimy z odpowiedziami i doradzamy jak najlepiej pielęgnować panele fotowoltaiczne. Pamiętaj – czyste panele fotowoltaiczne to czysta energia dla Twojego domu oraz czyste środowisko!

Prawidłowe działanie to nie tylko odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych, ale również ich czystość. Daje to najbardziej optymalne pobieranie energii z promieniowania słonecznego i przetworzenie jej na prąd. Zalegające nieczystości obniżają wydajność paneli i straty mocy instalacji mogą momentami spaść od 8% do 15%. Według przeprowadzanych badań w Szkole Wyższej Technologicznej w Bern, regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych znacznie poprawia ich żywotność i wydajność – nawet do 13,8%! 

Jak często i kiedy myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić?

Moduły fotowoltaiczne powinny być czyszczone minimum raz w roku, jednak optymalne jest, aby czyścić je dwa razy do roku – po zimie, aby usunąć zanieczyszczenia naniesione przez topniejący śnieg oraz pod koniec jesieni, aby wyczyścić zalegające liście i kurz. Częstsze czyszczenie paneli nie jest konieczne – regularne deszcze sezonowe i wiatr pomogą w usunięciu drobnych zanieczyszczeń i kurzu. 

Istotne jest również zwrócenie uwagi na porę dnia, podczas której panele mają być myte. Panele fotowoltaiczne nie powinny być czyszczone w pełnym słońcu, kiedy są nagrzane, ponieważ grozi to ich szokiem termicznym i poważnym uszkodzeniem. 

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia fotowoltaiki?

Przed przystąpieniem do mycia paneli, należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i odpowiednie zabezpieczenie. Istotnym elementem jest wyłączenie systemu przed myciem – panele nie powinny być ciepłe. Równie ważny jest dobór środków myjących – najlepiej użyć do tego wody destylowanej i mieszaniny octu winnego z delikatnym mydłem. Nigdy nie powinno się używać silnych detergentów, ponieważ może zajść reakcja chemiczna, która uszkodzi budowę paneli. Nie należy również korzystać z myjek wysokociśnieniowych, ponieważ woda pod ciśnieniem może zniszczyć silikon znajdujący się między szybą, a ramą kolektora. Fotowoltaiczne panele powinny być czyszczone delikatną szczotką lub gąbką, która nie uszkodzi ich powierzchni. 

Jeżeli masz taką możliwość, najlepiej jest jednak zlecić czyszczenie specjalnej ekipie, która zrobi to za Ciebie. Będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane profesjonalnie i dokładnie, z użyciem odpowiednich środków myjących. Czyste panele słoneczne wpływają pozytywnie na ich żywotność, która przy odpowiedniej pielęgnacji, może trwać nawet 30 lat!

Oceń artykuł

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że artykuł Ci się nie spodobał.

Pomóż nam poprawić treść artykułu!

Podziel się

Formularz kontaktowy

ZAMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ!

WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z przesłaniem zapytania ofertowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Informacje na temat moich danych osobowych oraz ich przetwarzanie zostało ujęte w Polityce prywatności i wykorzystywaniu plików Cookies w serwisie strefaenergii.pl, którą akceptuję.