Instalacje fotowoltaiczne w Polsce nabierają rozpędu. Zielona energia staje się coraz bardziej popularna, a ludzie coraz bardziej świadomi. Kiedyś społeczeństwo nie było przekonane czy takie instalacje mają sens, jaka jest ich żywotność oraz czy to się opłaca. Pierwsi klienci, którzy decydowali się na założenie u siebie paneli słonecznych, często trafiali na firmy, które w nieumiejętny sposób dobrali moc instalacji fotowoltaicznej.
Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Każda instalacja dobrana w odpowiedni sposób powinna w pełni zaopatrzyć w energię nasze gospodarstwo domowe czy inne miejsca, gdzie zużywamy energię elektryczną. W tym celu powinna zostać przeprowadzona dokładna analiza co do ukierunkowania instalacji, nachylenia kąta czy właśnie naszych potrzeb. Jeśli tak się nie stało, zawsze można skorzystać z usług specjalistów, którzy przeanalizują sytuację oraz rozbudują naszą instalację we właściwy sposób.
Wymagania
Zanim podejmiemy decyzję o rozbudowie, należy sprawdzić, czy istnieje taka możliwość. Należy przeanalizować kilka czynników. Czy jeśli rozbudujemy instalację, nasza moc instalacji fotowoltaicznej nie przekracza mocy przyłączeniowej budynku? Jeśli tak, należy wtedy zgłosić się do zakładu energetycznego z odpowiednim wnioskiem o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Takie sytuacje często zdarzają się jeśli planujemy w większym stopniu przejść na urządzenia elektryczne, np. ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, klimatyzatory czy inne urządzenia o dużym poborze prądu. Jeśli warunek zostanie spełniony, musimy sprawdzić, czy mamy możliwość zamontowania naszej instalacji. Należy sprawdzić, czy wielkość instalacji, jaka nas interesuje, zmieści się na dachu bądź gruncie. Pamiętajmy, że same moduły potrzebują miejsca, co z tym idzie również osprzęt, który jest z nimi związany. Mowa tutaj o kręgosłupie naszej instalacji, jakim jest konstrukcja montażowa.
Inwerter
Przechodząc do serca naszej instalacji – inwertera, zwanego popularnie falownikiem, należy sprawdzić, czy nasze urządzenie jest w stanie obsłużyć większą moc modułów. Należy pamiętać, że każdy falownik powinien zostać przewymiarowany. To znaczy, że wartość mocy wszystkich modułów jest większa od mocy inwertera. W taki oto sposób falownik jest odpowiednio obciążony, co gwarantuje nam jego pracę z odpowiednią sprawnością. Niedowymiarowanie niesie za sobą obniżenie sprawności o kilka, a nawet kilkanaście procent. Jeśli posiadamy urządzenie przewymiarowane, możemy wymienić falownik na większy bądź dołożyć drugi. Następną kwestią jest ilość posiadanych przez falownik łańcuchów. W większości standardowych urządzeń posiadamy dwa obwody, do których możemy podpiąć moduły usytuowane w jednym kierunku świata, pod jednym kątem. Pamiętać należy również o parametrach prądowo-napięciowych. Tutaj pojawiają się kwestie ilości modułów na poszczególnych obwodach.
Forma opustów
Analizując formę opustów i przykład standardowego gospodarstwa domowego, które posiada zapotrzebowanie do 10kW mocy instalacji bądź powyżej, trafiamy na dwie wartości. Do 10kW mamy opust 0,8, a powyżej 0,7. Oznacza to, że w danym przedziale od wprowadzenia nadwyżki do sieci mamy rok na jej odebranie, ale pomnożonej przez dany współczynnik. W łatwy sposób można obliczyć, iż w przypadku nieznacznego przekroczenia wielkości 10kW, przy obecnej formie rozliczania z zakładem energetycznym, jest to zwyczajnie nieopłacalne. Natomiast w przypadku zwiększenia mocy instalacji o 2 kW i powyżej nadal będzie to opłacalne.
Nadwyżka
Kolejnym punktem naszych rozważań powinna być ewentualna nadwyżka energii. Należy pamiętać, że prosument ma rok na wykorzystanie energii elektrycznej. Jeśli jej nie skonsumuje, energia przepada. Wówczas jesteśmy uzależnieni od formy rozliczania. W przypadku zmian na rynku prosumentów bądź wprowadzenia nowych form rozliczania z zakładem energetycznym, należy dokładnie przeanalizować opłacalność rozbudowy instalacji czy posiadania ewentualnych nadwyżek. W tym celu najlepiej skonsultować się z firmą, która na rynku jest kilka lat oraz posiada doświadczenie. Taka firma jest gotowa na ewentualne zmiany, które mogą się pojawić.
Kiedy rozbudowa fotowoltaiki jest potrzebna?
Wracając do pytania naszych rozważań, stwierdzić można, że rozbudowa instalacji jak najbardziej ma sens. Pamiętać jednak należy, aby dokładnie przeanalizować dany przypadek. Każda instalacja jest inna, a co za tym idzie, każdy przypadek należy rozpatrzyć w sposób indywidualny, najlepiej z odpowiednimi specjalistami.